Hoppa till huvudinnehållet
🎄 Årets julkalender är här!
Fri frakt fr. 399 kr Snabba leveranser
Snusets dag: 7 saker du kanske inte visste om snus

Nyckelpunkter

  • Ettan lanserades redan 1822 och är ett av Sveriges äldsta snusvarumärken som fortfarande säljs.
  • Snus har en lång historia, från luktsnus och gamla snustillbehör till dagens portionssnus.
  • Nikotinpåsar finns i en mängd olika smaker, även sådana som inspirerats av mat och kryddor.
  • Två lika stora prillor kan innehålla olika mycket nikotin.

Vad är syftet med Snusets dag?

Snusets dag är till för att uppmärksamma snus som en del av svensk vardag, kultur och tradition. Dagen handlar främst om kunskap och uppmärksamhet, inte bara om att fira själva produkten. Snusets dag är alltså ett sätt att synliggöra snusets betydelse i samhället och skapa intresse kring en produkt som har en stark koppling till svensk identitet. För många blir dagen en möjlighet att reflektera över snusets roll, både historiskt och i nutid. Nedan listar vi 7 saker du kanske inte visste om snus!

"Snuset har varit en del av vår vardag och våra mest glädjefyllda stunder sedan början av 1800-talet då snuset blev mer populär än den dyrare tuggtobaken. Det är också därför vi stoppar in en prilla den 24 oktober och firar Snusets dag"

Markus Lindblad, kommunikationschef, Snusbolaget.

1. Förr fanns något som kallades snushund

Snusets historia innehåller en hel del föremål och uttryck som knappast hör till vardagen längre. Ett av de mer ovanliga är snushund. Det är en handsnidad träfigur i form av en hund, som förr användes för att förvara snus. Alltså som en snusdosa, där snuset förvarades i ett urholkat utrymme inuti hunden. Dessa så kallade snushundar förekom under 1800-talet och början av 1900-talet. 

2. Ettan är över 200 år gammalt

Vissa snusmärken har hängt med längre än man kanske tror. Ettan lanserades redan 1822 av Jacob Fredrik Ljunglöf och är ett av Sveriges äldsta snusvarumärken som fortfarande säljs.
Namnet kommer från Ljunglöfs No. 1, och snuset tillverkades ursprungligen som lössnus. Det dröjde ända till 1990 innan Ettan lanserades som portionssnus. Med andra ord har Ettan funnits i över två århundraden, under en tid då både snusvanor, förpackningar och tillverkningsmetoder har förändrats ordentligt.

3. Snus ser inte likadant ut i hela världen

I Sverige är vi vana vid att snus placeras under överläppen. Men rökfri tobak finns i många olika former, och användningen varierar mellan länder. I USA förekommer exempelvis moist snuff, även kallat dip, som ofta placeras mellan underläppen eller kinden och tandköttet. I delar av Asien används bland annat naswar, en annan typ av rökfri tobaksprodukt.

Det svenska snuset skiljer sig från många av dessa produkter genom bland annat tillverkningsmetod och innehåll.

Sverige har dessutom en särskild ställning inom EU. Försäljning av traditionellt tobakssnus är förbjuden i övriga EU-länder, medan Sverige har ett undantag sedan EU-inträdet 1995.

Tuggtobak i Usa

4. Det finns nikotinpåsar med smak av mat och kryddor

Mint, citrus och lakrits känner de flesta till. Men smakutbudet inom nikotinpåsar sträcker sig betydligt längre än så. Vad sägs om matcha, kaktus, wasabi eller kardemumma? Det är exempel på ovanliga smakinriktningar som förekommer eller har förekommit bland nikotinpåsar.

Smakerna kan vara inspirerade av allt från te och frukt till kryddor och maträtter. Det betyder däremot inte att produkterna innehåller själva livsmedlet. Smakerna skapas vanligtvis med hjälp av aromämnen.

Snus med smak av matcha och kaktus

5. Vilken är Sveriges vanligaste snussmak?

Om du tänker mint är du något på spåren. Mint är en av de mest framträdande smakerna bland vitt snus, medan traditionellt tobakssnus ofta har en tydligare tobakssmak med inslag av exempelvis bergamott, örter eller kryddor.

Men vilken smak som är vanligast beror på vilken produktkategori och försäljningsstatistik man tittar på. I Snusbolagets försäljningsstatistik från Snusrapporten 2026 var mint den vanligaste smaken bland nikotinportioner med 36% följt av fruktsmaker på 33%, och sedan kryddsmaker på 11%. Men i tobakskategorin leder traditionell tobakssmak med 89%. 

6. Förr snusade man genom näsan

Snus under läppen känns självklart i Sverige i dag. Men historiskt sett har snus inte alltid använts på det sättet. Under 1700-talet var luktsnus populärt i Europa, inte minst bland överklassen. Det bestod av finmalen tobak som drogs in genom näsan, ofta från särskilda snusdosor (prydda i ädelstenar och guld)

Med tiden förändrades de svenska snusvanorna. Under 1800-talet blev det fuktiga munsnuset allt vanligare, och så småningom utvecklades de produkter och format som vi känner igen i dag.

Gammal snusdosa från 1800 talet

7. Två lika stora prillor kan innehålla olika mycket nikotin

Det är lätt att tro att en större prilla automatiskt innehåller mer nikotin än en mindre. Men riktigt så är det inte. Nikotinmängden beror både på prillans vikt och nikotinkoncentrationen. Därför kan två prillor i samma format innehålla olika mycket nikotin.

Ett exempel:
En prilla som väger 0,5 gram och innehåller 8 mg nikotin per gram ger 4 mg nikotin per prilla.
En lika tung prilla med 16 mg nikotin per gram innehåller i stället 8 mg nikotin per prilla.

Det är alltså viktigt att skilja mellan mg/g och mg per prilla när man jämför produkter. Hur mycket nikotin kroppen faktiskt tar upp påverkas dessutom av flera andra faktorer, bland annat produktens pH-värde och hur länge den används.

Hur mycket kan du om snus? Testa dina kunskaper!

Nu har du fått lära dig sju fakta om snus, från gamla snustraditioner till dagens smaker och nikotinhalter. Men hur mycket kommer du ihåg? Testa dina kunskaper i vårt snusquiz och se hur många rätt du får!

1. Vilket år lanserades snusvarumärket Ettan?

A) 1722

B) 1822

C) 1922

D) 1990

Visa rätt svar

Rätt svar: B) 1822!
Ettan lanserades redan 1822 och är ett av Sveriges äldsta snusvarumärken som fortfarande säljs.

2. Vad var luktsnus som blev populärt i Europa under 1700-talet?

A) Tobak som drogs in genom näsan

B) Tobak som tuggades

C) Tobak som röktes i pipa

D) Tobak som löstes upp i vatten

Visa rätt svar

Rätt svar: A) Tobak som drogs in genom näsan!
Luktsnus var ett finmalet tobakspulver som drogs in genom näsan istället för att placeras under läppen.

3. Vilken var den vanligaste smaken bland nikotinportioner enligt Snusbolagets försäljningsstatistik för 2026?

A) Lakrits

B) Citrus

C) Mint

D) Kardemumma

Visa rätt svar

Rätt svar: C) Mint!
Mint var den vanligaste smaken bland nikotinportioner enligt Snusbolagets försäljningsstatistik för 2026.

4. Varför kan två lika stora prillor innehålla olika mycket nikotin?

A) De har alltid olika fukthalt

B) De kan ha olika nikotinkoncentration

C) De har alltid olika smakämnen

D) De tillverkas alltid i olika länder

Visa rätt svar

Rätt svar: B) De kan ha olika nikotinkoncentration!
Två lika stora prillor kan innehålla olika mycket nikotin eftersom nikotinmängden påverkas av både nikotinkoncentrationen och portionsvikten.

5. Vilken dag infaller Snusets dag?

A) 4 oktober

B) 24 oktober

C) 31 oktober

D) 6 november

Visa rätt svar

Rätt svar: B) 24 oktober!
Snusets dag infaller den 24 oktober varje år och uppmärksammar snuset och dess historia.

Läs mer om snus här!

Amanda Leijon Content Manager Snusbolaget
Amanda Leijon

Content Manager