Hej! Visste du att du kan logga in och se alla dina tidigare ordrar? Här kan du också beställa igen och spåra dina paket.
En Uppsalabo cyklar längs Fyrisån för att träffa vännerna på Stora Torget. Vid rödljuset stannar Uppsalabon och sträcker sig för en dosa snus, men vad snusas egentligen i Sveriges fjärde största stad? Svaret: I Uppsala styrs snusvalet oftast av magkänsla och allra mest säljs Velo och smaker som mint och frukt.
Vi på Snusbolaget tycker om att lära oss allt om snus. Därför släpper vi varje år Snusrapporten, en omfattande kartläggning av svenskarnas snusvanor som bygger på köpstatistik från över en halv miljon snusare.
När vi släppte årets rapport, Snusrapporten 2025, slog det oss: varför inte göra en artikelserie av det hela? Lite mer lättläst, lite mer lokalt, och om vi ska vara ärliga, visst är det ändå så att man helst vill veta hur ens eget län snusar först?
Artikelserien skapades och fick därför namnet Så snusar svenskar. Vi började med Skåne i fokus, och nu har turen kommit till inga mindre än Uppsala län!
Efter att vi i fem år har undersökt hur Sverige snusar, har vi märkt att vanorna faktiskt skiljer sig en del mellan olika delar av landet:
📍Dalarna: 49 % har snusat i mer än 20 år.
📍Gävleborg: 53 % använder endast ett varumärke.
📍Västra Götaland: 34 % prioriterar överraskningsvis prillans storlek.
Och vad tror vi särskiljer Uppsalasnusarna från resten av landet?
Jo, i Uppsala går snusköpet ofta på ren känsla. Här säger hela 93 procent att de inte är särskilt intresserade av att grotta ner sig i produktinformation. Istället litar man på vad som känns rätt i stunden. Kanske är det det akademiska lugnet som spiller över i vardagsvalen?
Velo är det mest köpta snusmärket i Uppsala län. Sedan kommer Loop, och på tredje plats Zyn.
I Uppsala län såldes tobakssmak allra mest inom traditionellt snus (86 %), men bland nikotinportioner dominerar mint (36 %) och frukt (32 %), följt av kryddiga smaker (12 %), citrus (7 %), lakrits (5 %) och kaffe (4 %)
Här är de smaker som sålde mest i Uppsala:
1. Mint
2. Fruktiga smaker
3. Kryddiga smaker
4. Citrus
5. Lakrits
Och kaffe? Jodå, det finns med men längre ner på smaklistan. Det verkar som att Uppsalaborna hellre dricker sitt kaffe än väljer det i prillform.
Hur mycket snusas det då? I Uppsala län snusar man i genomsnitt 4,4 dosor i veckan, vilket är något över rikssnittet. Män snusar mer än kvinnor, men bland användare av vitt snus är könsfördelningen jämn.
Då har vi fått vårt svar. Den där påhittade Uppsalabon på väg mot att träffa vännerna vid Stora Torget hade sannolikt en dosa Velo med mintsmak i fickan. Valet? Troligen styrt av magkänsla snarare än produktinformation.