Hej! Visste du att du kan logga in och se alla dina tidigare ordrar? Här kan du också beställa igen och betala dina fakturor snabbt och enkelt!
- Den här gången var vi inte formell remissinstans, men vi företräder ändå en dryg miljon snusare och andra konsumenter av nikotinalternativ. Så självklart ville vi ta tillfället i akt att lämna våra synpunkter på EU-kommissionens förslag till nya skatteregler för tobaks- och nikotinprodukter, säger Snusbolagets kommunikationschef Markus Lindblad och lägger till:
- Vår utgångspunkt är som alltid att vi måste hjälpas åt att få ner den fortsatt höga andelen rökare i Europa eftersom rökning dödar. Ett gemensamt direktiv kan skapa en sådan grund. Men lagstiftningen måste samtidigt tydliggöra betydelsen av skadeskillnader, skadeproportionerlig beskattning och en öppen marknad för skademinimerande substistut som bland annat snus och vitt snus.
Företrädare för den svenska regeringen m.fl har vid flera tillfällen uttalat sig i likhet med Snusbolagets linje, vilket Snusjournalen tidigare uppmärksammat i artikeln Svenska politiker försvarar snuset i Europa. Bland annat har Kommissionens förslag av utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) beskrivits som ”helt oacceptabelt” och ”ett hot mot det svenska sättet att leva” och finansminister Elisabeth Svantesson (M) har lovat att ”Sverige kommer ta fajten i Bryssel.”
Vill du läsa mer? Här hittar du både hela vårt remissvar (via vårt moderbolag Haypp Group) och de bägge rapporterna Fighting smoking with alternative nicotine products och The race towards a smoke-free society som är några av våra huvudsakliga källor.