Nikotinfritt snus i Sverige: En rapport av Snusbolaget
Nikotinfritt snus har på kort tid blivit ett etablerat inslag på den svenska marknaden. Men hur används nikotinfritt snus egentligen, vilka är det som väljer det och vad styr valet?
För att ge en faktabaserad bild av användning, motiv och preferenser genomförde Snusbolaget i januari 2026 en undersökning bland sina kunder i Sverige. Här delar vi med oss av resultaten.
Fakta om undersökningen
Genomfördes: 14 januari 2026
Antal respondenter: 1 434 personer
Omfattning: Snusbolagets kunder från hela Sverige
Syfte: Att kartlägga svenskarnas användning och syn på nikotinfritt snus
Jämnt intresse mellan män och kvinnor
Resultaten visar att användningen av nikotinfritt snus är nästan helt jämnt fördelad mellan kvinnor och män.
| Kön | Andel |
| Män | 50,28% |
| Kvinnor | 49,58% |
Det tyder på att nikotinfritt snus används brett och inte är kopplat till en specifik könsgrupp.
Nikotinfritt snus används av flera generationer
Undersökningen visar också att nikotinfritt snus inte är något som främst förknippas med en viss ålder. De största grupperna i undersökningen var:
- 65 år och äldre: 22,94 %
- 55–64 år: 19,53 %
- 25–34 år: 18,76 %
Det visar sig alltså vara en liten skillnad i användning av nikotinfritt snus mellan olika åldersgrupper.
Varför köper konsumenter nikotinfritt snus?
Undersökningen visar att det finns flera olika motiv bakom varför folk köper nikotinfritt snus:
- 47,98 % uppger att de köpt nikotinfritt snus i syfte att sluta med nikotin
- 32,78 % uppger att de använder nikotinfritt snus parallellt med nikotinprodukter
- 19,25 % uppger annat syfte
Svaren visar att nikotinfritt snus används på olika sätt och med olika intentioner,
Vilka nikotinprodukter försöker man sluta med?
Respondenterna fick även ange vilken typ av nikotinprodukt de velat sluta använda.
| Produkt | Andel |
| Vitt snus | 50,89% |
| Tobakssnus | 39,32% |
| Cigaretter | 5,87% |
| Vape | 0,53% |
| Medicinska nikotinprodukter | 0,89% |
| Annat | 2,49% |
Resultatet visar tydligt att valet i första hand styrs av smaken, medan pris och praktiska egenskaper hamnar längre ner.
Tillskott spelar en mindre roll
Vissa nikotinfria prillor innehåller koffein eller vitaminer, men undersökningen visar att detta är av begränsad betydelse för de flesta konsumenter.
Endast 4,26 % anger koffein som en viktig faktor, och 1,34 % nämner vitaminer.
Sammanfattning
Snusbolagets undersökning visar att nikotinfritt snus används av en bred grupp konsumenter i Sverige, jämnt fördelat mellan kvinnor och män och representerat i flera åldersgrupper.
Resultaten, baserade på respondenternas egna uppgifter, visar att nikotinfritt snus används med olika syften. För vissa förekommer det i samband med förändrade nikotinvanor, medan det för andra fungerar som ett komplement till sin nuvarande nikotinanvändning.
Undersökningen visar också att valet av nikotinfritt snus i första hand styrs av smak, medan pris, format och tillsatser spelar en mer underordnad roll. Sammantaget ger resultaten en nyanserad bild av hur nikotinfritt snus används i Sverige i dag.
Vill du läsa fler rapporter från Snusbolaget?
Ta del av Snusrapporten 2025 för fler insikter om svenskarnas snusvanor.