
Laboratorietest avslöjar nikotinstyrkan i superstarka portioner
Användningen av nikotinportioner med mycket höga nikotinhalter ökar i Sverige och övriga Europa. Vissa produkter uppges innehålla upp till 50 mg nikotin per portion – mer än dubbelt så mycket som vad som betraktas som branschstandard.
Vår standard – nu även antagen av SIS och BSI
Redan för flera år sedan utvecklade vi på Haypp Group en egen produkt- och marknadsföringsstandard för nikotinportioner. Den grundar sig i transparens, konsumentsäkerhet och ansvarsfull styrkebalans – med ett tydligt tak på 20 mg nikotin per portion.
Vi är därför stolta över att både Svenska institutet för standarder (SIS) och British Standards Institution (BSI) – Storbritanniens motsvarighet till SIS – nu tagit fram rekommendationer som speglar vår egen modell. Det visar att branschen rör sig i rätt riktning.
Varför testar Snusbolaget sina produkter?
På Snusbolaget är kundens säkerhet och upplevelse alltid i fokus. Därför har vi valt att inte sälja nikotinportioner med extremt höga nikotinhalter. Vi anser att produkter med så hög styrka inte nödvändigtvis ger en bättre upplevelse – tvärtom kan de vara påfrestande för kroppen och skapa osäkerhet kring innehåll och effekt.
Vi utgår från den rekommendation som Svenska Institutet för Standarder (SIS) tagit fram, där ett tak på 20 mg nikotin per portion föreslås. Även om det ännu inte är ett bindande regelverk, ser vi det som en viktig riktlinje för att skapa en tryggare och mer transparent marknad.
Så går våra tester till
Alla produkter vi säljer testas regelbundet av ett oberoende laboratorium – Eurofins i Sverige. Deras analyser kontrollerar bland annat:
● Nikotinhalt
● pH-värde
● Ingredienslista
● Förekomst av oönskade ämnen
Resultaten publiceras öppet på vår plattform Nicoleaks.com, som en del av vår transparens mot kunder och branschen.
Vad innehåller egentligen superstarka portioner?
För att förstå vad produkter med marknadsförd “extrem” styrka faktiskt innehåller, skickade vi tre populära märken på laboratorietest hos Eurofins.
Produkt | Marknadsförd styrka | Testresultat |
---|---|---|
Produkt ett | 30 mg/portion | 27,5 mg/portion |
Produkt två | 35 mg/portion | 27,6 mg/portion |
Produkt tre | 43 mg/portion | 32 mg/portion |
Skillnaden mellan vad som lovas och vad som faktiskt finns i påsarna är förvånansvärt stor. Vid vanliga labbtester är det normalt att se mindre variationer, men den här typen av avvikelser väcker frågor: Om nikotinhalten inte stämmer – vad mer i innehållet kan vara felmärkt?
Vår ståndpunkt: kvalitet framför styrka
Vi på Snusbolaget tror inte att nikotinstyrkor över 20 mg per portion behövs för att ge en bra upplevelse. Vårt mål är att erbjuda produkter som:
● Håller hög kvalitet
● Har tydligt och verifierat innehåll
● Bidrar till en säkrare produktkategori
Vi hoppas att fler aktörer i branschen följer efter och ställer sig bakom en mer ansvarsfull försäljning av nikotinportioner.
Läs mer på Nicoleaks.com
Vill du se mer av våra testresultat? Besök Nicoleaks.com där vi öppet delar alla labbrapporter från våra kontroller.