
Sverige rökfritt – tack vare snuset?
Sverige är snart rökfritt. Och överlägset bäst i klassen. Redan 2025 väntas vi, enligt WHO:s standard, bli rökfria. Och när vi letar efter skäl som hårdare regler och förbud, hittar vi snusdosan. En svensk tobaks- och nikotinpolicy skulle rädda cirka 217 000 liv årligen i EU enligt den årliga rapporten "Fighting Smoking with Alternative Nicotine Products".
Sverige har i flera år haft Europas lägsta andel rökare. Bara 5 procent av befolkningen röker dagligen. Sverige har också lägst antal dödsfall kopplade till rökning i hela EU. Vad är det som gör att Sverige lyckats så mycket bättre än andra länder? Svaret finns inte i högre skatter, fler förbud eller informationskampanjer – utan i tillgången till rökfria nikotinprodukter som snuset.
– Genom en skademinimering kan man bekämpa den dödliga rökningen samtidigt som man genom en reglerad marknad behåller kontrollen över nikotinprodukternas kvalitet och i slutändan även säkerheten för konsumenterna. Det är en beprövad metod som fler länder borde införa, säger Markus Lindblad, kommunikationschef på snusbolaget.se.
Andra alternativ är bättre än förbud
I den årliga rapporten "Fighting Smoking with Alternative Nicotine Products" som författats av Lakeville och ekonomie doktor David Sundén, visas tydligt att Sveriges låga rökantal inte beror på striktare regler än andra länder. Faktum är att vi ofta ligger efter i EU:s rankning över tobaksregleringar. Istället handlar det om att svenska rökare haft ett fungerande alternativ: snus.
– Redan på 1970-talet började svenska män byta cigaretterna mot snus, och i takt med att skatterna på cigaretter höjdes blev prillan ett naturligt val för många, säger David Sundén.
Andelen rökare fortsätter sjunka
Snus innehåller visserligen nikotin, men inga skadliga förbränningsämnen som finns i cigarettrök. Under senare år har nikotinpåsar utan tobak blivit populära. Det gör att andelen rökare fortsätter att sjunka.
Nikotinpolitik med valmöjligheter räddar fler liv
Om hela EU hade haft samma tobaksstrategi som Sverige, skulle 217 000 färre män ha dött varje år. Det visar vilken enorm effekt en tobakspolitik med valmöjligheter kan ha på folkhälsan.
– I Sverige har vi länge debatterat snusets vara eller icke vara. Men datan är tydlig – snuset har räddat liv. Det har erbjudit en väg bort från cigaretterna, utan att kräva ett totalt nikotinavbrott. Därför bör andra länder se Sverige som ett exempel. Inte för att vi är bäst på förbud, utan för att vi erbjudit ett fungerande alternativ, avslutar Sundén.
* Alla källor till uppgifterna finns att hämta i rapporterna Fighting smoking with alternative nicotine products och The race towards a smoke-free society.